SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Ahmet Hamdi Nayir yeni dönemle birlikte okul ziyaretlerine başladı

Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında her Çarşamba günü okul ziyaretlerinde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, yeni dönemin başlamasıyla birlikte ilk ziyaretini Adapazarı ilçesindeki Karadere İlk ve Ortaokuluna gerçekleştirdi.
Valimiz Ahmet Hamdi Nayir yeni dönemle birlikte okul ziyaretlerine başladı

Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında her Çarşamba günü okul ziyaretlerinde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, yeni dönemin başlamasıyla birlikte ilk ziyaretini Adapazarı ilçesindeki Karadere İlk ve Ortaokuluna gerçekleştirdi.


İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş ve Karadere Mahalle Muhtarı Ferruh Akıncık'ın da eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir'e bilgiler veren Okul Müdürü Bülent Cevher, İlk ve Ortaokulda 15 derslikte 23 öğretmenle 220 öğrenciye eğitim verdiklerini belirtti.


2. sınıfta İngilizce, 3. sınıfta Resim, 5. sınıfta Türkçe ve 7. Sınıfta yine İngilizce derslerine katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrencilerle bir süre sohbet ederek değişik konularda sorular da yöneltti.


"Bir Önceki Nesilden Daha İyi Olmalıyız"
Okul ziyaretlerinde ilk olarak sınıflarda öğrencilerle, daha sonra Öğretmenler Odasında öğretmenlerle bir araya gelerek, sorunları, sıkıntıları ve talepleri dinlediklerini, sorunların çözümü için de üzerlerine düşen çalışmaları yapmaya gayret ettiklerini söyleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Yöneticiler olarak bizler eğitimdeki başarıyı yükseltmekle görevliyiz. İl Milli Eğitim Müdürümüz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz ile birlikte, bir önceki nesilden daha fazla bilgili, daha gelişmiş, daha kültürlü, değerlerine daha çok bağlı bir nesli bu ülkeye hediye etmek istiyoruz. Eğitimde başarılı olmak için sizlerin derslere daha fazla ilgi göstermesi lazım, öğretmenlerimizin de sevgiyle, şefkatle ve fedakârlıkla sizlere bir şeyler verebilmesi lazım, ayrıca velilerimizin de bu konuya mutlaka ilgili olmaları ve çocuklarına gün içerisinde neler yaptıklarına dair sorular yöneltip onlarla ilgilenmesi lazım. Örneğin bir öğrencimizin annesi çocuğu okula giderken, 'Öğretmenini iyi dinle' diye tembihte bulunuyormuş, işte verilebilecek en güzel ilgilerden birisi de budur diyebiliriz.


"Eğitimde Herkesin Gayretine İhtiyacımız Var"
Eğitim alanında herkesin gayretine ihtiyacımız bulunuyor. Böylece geleceğe daha bilgili ve daha hazır gençler yetiştirmiş oluruz. Bugün bizlerin bulunduğu makamlara ileride sizler geleceksiniz, ama bu makamlara gelirken bizlerden daha iyi, daha donanımlı olmalısınız ki, hem kendinize hem de ülkemize daha faydalı olabilesiniz. Bununla birlikte öğretmenlerimizin de kendilerinden önceki eğitimcilerden daha iyisini başarma arzusunu yakalaması gerektiği inancındayız. Başarıya giden yol; kavga ve gürültüden değil, doğru olmaktan, dürüst olmaktan ve faydalı olan şeylere vakit ayırmaktan geçiyor.


İlimizde yaklaşık 200 bin öğrencimiz, 12 bin öğretmenimiz var. Ziyarette bulunduğumuz her okulda yalnızca oradaki öğrencileri değil, tüm öğrencilerimizi ziyaret etmiş gibi düşünüyoruz. Yine yalnızca o okuldaki öğretmenleri değil, tüm öğretmenlerimizi ziyaret etmiş gibiyiz. Sizler tüm öğrencilerimizin temsilcileri olduğunuz gibi, öğretmenlerimiz de İlimizdeki tüm öğretmenlerimizi temsil etmekteler. Ziyaretlerimizin sizlere başarı olarak yansımasını ve öğretmenlerimizin de gayretlerini artırır nitelikte olmasını arzu ediyoruz" diyerek Nobel Ödüllü Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın hayatından ve başarılarından kesitler de anlattı.


"Resim Dersi Birçok Meslek Dalında Gereklidir"
Resim dersinin mesleklerde çok önemli bir yere sahip olduğuna değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Resim hayalinizi güçlü tutar, ileride eğer mimarlık ya da mühendislik gibi meslekleri düşünüyorsanız, bu alanlarda elinize kalem alıp bir şeyler çizmek mecburiyetinde olacağınızdan, resim dersi el becerinizi geliştirmesi açısından sizlere güzel şeyler katacaktır.


Derslerin hiçbiri önemsiz değildir,  her ders mutlaka sizin hayatınıza katkı sağlayacak ve mutlaka bir artı oluşturacaktır. Bazılarınızın resim kabiliyeti fazla, bazılarınızın daha az olabiliyor, işte tam da burada öğretmenleriniz devreye girerek bu kabiliyetleri artırmaya çalışacaklardır. Yapamadım diye üzülmemelisiniz. Bizler sizlerin çalışkan öğrenciler, anne-babalarına, büyüklerine saygılı öğrenciler, ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz öğrenciler olmanızı istiyoruz. Bundan şüphemiz yok, en iyiyi başarmak için çaba göstereceğinize eminim" dedi.


"Önce Öğretmeni Sevmek Gerekir"
Türkçe dersinde bir dersi sevmek için önce dersin öğretmenini sevmek gerektiğine dikkat çeken Vali Nayir, "Bunun için öğretmen önce kendisini sevdirecek, ondan sonra dersini sevdirecek, sizi kendi çocukları gibi kabul edecek, her birinizle kendi çocuğuyla ilgilenir gibi ilgilenecek ki, derslerdeki başarı daha kolay ve kalıcı olsun. Aslında dersin içeriğinden çok öncelikle dersin neden gerekli olduğunu çözersek, öğrenmemiz de kolaylaşabilir diye düşünüyorum. Sizler de derslere başlamadan önce o dersin neden gerekli olduğunu öğretmenlerinize sorarak daha iyi öğrenebilirsiniz" diye söyledi.


"Gereği Yapıldıktan Sonra Her Görev Önemlidir"
Öğretmenler Odasında okul yönetimi ve öğretmenlerle de bir tanışma toplantısı gerçekleştiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, merkezi yönetim olarak görev alanlarında emniyetten asayişe, sağlıktan turizme, sanayiden altyapıya kadar çok farklı konular olduğunu ve bunların içerisinde eğitimin büyük bir önem taşıdığını ifade ederek, "Görevler arasında çok büyük bir ayrım yapmıyoruz, gereği yapıldıktan, hakkı verildikten sonra her görev önemli, her görevin mutlaka kendisine göre hayata yansıyan, insana yansıyan özellikli yönleri var. Ancak eğitim gibi insana hizmet eden, insana yönelik gerçekleştirilen hizmetlerin de daha farklı bir yönü bulunmaktadır.


Hemen hemen herkesin gündeminde ve ajandasında bir eğitim konusu vardır. Ailelerin gündeminde var, ilçelerin, illerin gündeminde var, insanlığın gündeminde var. Sizler burada öğretmenlik yaparken, başka bir okulda okuyan çocuklarınızı düşündüğümüzde, sizlerin de gündeminde mutlaka ona göre farklı bir eğitim konusu vardır. Dikkat ederseniz her siyasi parti ve STK'ların programında da mutlaka eğitimle ilgili çalışmalar, taahhütler, önemli gördükleri hususlar yer almaktadır.


"Eğitim Masa Başından Değil Yerinden Takip Edilir"
Bizler eğitim alanında neler yapıldığını masa başından değil de, yerinden takip etme ihtiyacı duyduğumuz için her hafta bir okul ziyareti yapmaya çalışıyoruz. Öncelikle bu ziyaretlerin şahsıma çok faydası oldu düşüncesindeyim. Gittiğim yerlerde yeni bir nefes alıp yeni bir heyecan duyarken, okullarımıza, öğretmenlerimize ve eğitim sistemimize de bir faydası olduğu düşüncesindeyim.


Her konuda başarılı olmaya çalıştığımız gibi, eğitim konusunda da mutlaka daha fazla başarıya ihtiyacımız var. Eğitimdeki başarımızı tümüyle öğretmenlerin başarısı olarak düşünürsek, zannediyorum yanlış bir cümle kurmuş olmayız. Eğitimin kalitesini ancak öğretmenlerimizin kalitesi ile ölçüp hedeflerimize o doğrultuda ulaşabiliriz. Bunun için öncelikle kaliteli bir eğitim ordusuna sahip olmamız gerekiyor, var olan kaliteyi yansıtacak bir gayrete, bir fedakarlığa ihtiyacımız var. Gerçekten çok kaliteli, çok iyi eğitim almış ama kendisini bazı şeylerden soyutlayan bir öğretmen değil, çok kaliteli, iyi eğitim almış, fedakar ve onu da çocuğuna, öğrencisine yansıtmaya çalışan öğretmenlere ihtiyaç duyuyoruz.


"Soru Çözen Değil Sorun Çözen Kişiler Yetiştirmeliyiz"
Zaman değiştikçe velilerin taleplerinin de farklılaştığını görüyoruz. Ailelerin sizlerden soru çözen çocuklar yetiştirmeniz yönünde beklentileri olabilir. Biz bunun doğru olmadığı kanaatindeyiz. Hayata hazır bireyler olmalarını daha çok önemsiyoruz. Soru çözmekten daha önemli olan aslında sorun çözen kişiler yetiştirebilmektir. Burada velilerin bu yöndeki yönlendirmeleri değil, bu ülkenin ihtiyaç duyduğu, hayatın ihtiyaç duyduğu, geleceğin ihtiyaç duyduğu bir nesil yetiştirme gayretini ortaya koymalıyız.


"Öğretmenler Odası Herkese Huzur Vermeli"
Büyük bir sırra sahip olan Öğretmenler Odasında farklı hizmet yıllarından arkadaşlarımız bir arada bulunuyor, farklı coğrafyalardan arkadaşlarımız bir araya gelmiş oluyor. Bunun değerini bilerek buraların şevkimizi, heyecanımızı artıracak yerler, tecrübemizi paylaşacağımız yerler olması gerektiğini düşünüyoruz. Fiziki olarak baktığımızda, bu odaların sizlerin ihtiyaçlarına göre tasarlandığını görebiliyoruz, ancak bir aile duygusu ve problemlerin çözülebildiği önemli yerler olması nedeniyle, buralardaki paylaşımın artırılması, heyecan ve tecrübelerin paylaşılması ile huzur bulup, sınıflarımızda daha etkili, daha verimli olmaya çalışmalıyız. Bizim öğrencilik yıllarımızda, sizin öğrencilik yıllarınızda belki bu imkânların birçoğu yoktu. Gelinen noktaya bakarsak, bunun eğitimdeki başarıya olumlu şekilde yansımış olmasını istiyoruz.


Anne ve babalar belki de hayattaki en değerli varlıklarını, kabul olmuş dualarını sizlere emanet ederek onlara iyi bir eğitim vermeniz hususunda beklenti içerisindeler. Sizler de başka bir okulda okuyan çocuklarınızı yine bir öğretmene teslim ederek, onlardan aynı beklentiler içerisindesinizdir. İşte sizler çocuklarınızın öğretmenlerinden neler bekliyorsanız, sizlere emanet edilen çocukların velileri de sizlerden aynı beklenti içerisindedirler. Öğretmenin çocukların hayatına dokunmasıyla onun geleceğe bakışını etkileyip, kendisine, ailesine ve ülkesine faydalı olabilmesine olanak sağladığını hepimiz çok iyi biliyoruz" diye konuştu.


En büyük amaçlarının, ihtiyacımız olan nesilleri eğitim yuvalarımızda en etkili ve en verimli şekilde yetiştirebilmek olduğuna dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, tüm öğretmen ve öğrencilere başarılar diledikten sonra okuldan ayrıldı.


Beraberindekiler ile birlikte Karadere Mahallesindeki köy kahvesine de uğrayarak vatandaşlarla selamlaşan Vali Ahmet Hamdi Nayir, onlarla birlikte çay içerek bir süre sohbet etti.

 

 

12-09-201912-09-201912-09-201912-09-201912-09-201912-09-201912-09-201912-09-201912-09-201912-09-201912-09-201912-09-2019

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.