SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sakarya'da Eğitim Sınıf Duvarlarını Aşıyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan olağanüstü durumda okullarında olmayan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için yeni eğitim metodları üzerine çalıştıklarını ifade etti. Durmuş, Sakarya Çevrim İçi adını verdikleri çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.
Sakarya'da Eğitim Sınıf Duvarlarını Aşıyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan olağanüstü durumda okullarında olmayan öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz için yeni eğitim metodları üzerine çalıştıklarını ifade etti. Durmuş, Sakarya Çevrim İçi adını verdikleri çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

 

"Bugünlerde tüm insanlığı etkisi altına alan olağanüstü bir durum yaşanmakta ve toplumsal sağlığımızı korumak için öğretmen ve öğrencilerimiz okullarımızda değiller.  Yaşamın her alanında ama özellikle eğitim alanında karşı karşıya geldiğimiz bu yeni durumla uyumlu farklılaştırılmış süreç modelleri üretmek amacıyla Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak sorumluluklarımızı yerine getirmede farklılaştırılmış bir yöntem izlemeyi tercih ettik. Bu süreçte teknoloji ve internet alanındaki mevcut gelişmeleri, çocuklarımızın geleceğini şekillendirdiğimiz eğitim alanında   klasik yöntemlerin dışında yeni metotlar üretmek için değerlendirdik. 2023 Vizyonu amaçları doğrultusunda müdürlüğümüz bünyesinde yürütülmekte olan çalışmalarımızı kapsayan, öğrenmenin sınıf duvarlarını aştığı geleceğin eğitim modelleri üzerine çalışmalarımızı hızla ve verimlikle hayata geçirmek için planlamalar yaptık. Olağanüstü durumlar birliktelikleri güçlendirir ve pratik çözümlere çabuk ulaşılmasını sağlar. Öyle de oldu. Hazırlamış olduğumuz "Sakarya Çevrim İçi" çalışmalarımız ile öğrencilerimizin, değerli meslektaşlarımızın ve ailelerimizin hep birlikte paylaşım içinde olması amaçlanmıştır.

 

"Sakarya'da Eğitim, Sınıf Duvarlarını Aşıyor..." teması ile bakanlığımızın EBA üzerinden verimlilikle gerçekleştireceği uzaktan eğitim sürecinde çocuklarımızın gözlerindeki ışıltıyı korumak ve yüzlerinden tebessümü eksik etmemek gerek anlayışını yansıtan Sakarya Çevrim İçi Çalışmaları hazırlandı. Sakarya Çevrim İçi çalışmaları bazen masal dinleyerek, bazen sanal âlemde müze veya resim sergisi ziyareti yaparak, bazen öğretmenlerimizi evlerimize telefon ve bilgisayar ekranları aracılığıyla misafir ederek eğitime kaldığımız yerden ama farklı öğrenme tasarımları ile zenginleştirilerek devam edeceğimiz bir süreç planlamasıdır.

 

Sakarya'daki bütün öğretmenlerimiz, Telegram üzerinden oluşturulan gönüllülük esasına göre gruba dahil edildi. Buradan öğretmenlerimizin öğrenci ve velileriyle oluşturdukları gruplara Bakanlığımızın EBA ve EBA TV üzerinden uzaktan eğitim süreci ile ilgili bilgilendirme mesajları gönderildi. Öğretmenlerimize yönelik bu süreci nasıl yönetecekleriyle ile ilgili yol haritaları oluşturulup sürecin nasıl işleyeceği hakkında hazırlanan tanıtım videoları gönderildi. Öğrenme tasarımları öğretmenlerimizin tercih ettikleri bir çevrim içi uygulaması (Skype ve Adobe Connect, MS Teams, FreeConferenceCall, Zoom, Google Hangouts, Perculus, GoToMeeting, Fuz, Get a meet, vedubox) ile öğrencilerin evlerine misafir olarak interaktif etkinlikler gerçekleştirebileceği şekilde hazırlandı. "Öğretmenim Evimin İçinde Çevrim İçi" adını verdiğimiz bu çalışmalarla öğretmenlerimiz bu araçları kullanarak öğrencileriyle etkileşimli ders işleyecekler ve soru çözebileceklerdir. Bunun yanında Günü Selamlıyorum, Sağlıklı Yaşıyorum, Merak Ediyor Öğreniyorum, Sorumluluklarımın Farkındayım, Değerliyim Değer Katıyorum, Anlat Bakalım öğrenme tasarımları ile uzaktan eğitim sürecinde çocuklarımıza öğretmenleri, aileleri ve arkadaşları ile nitelikli zaman geçirebilecekleri öneriler sunulmuştur. Sakarya ÖDM Birimimizin desteği ile 8. ve 12. sınıflara yönelik olarak ilimiz genelinde belirlenen kazanım eksikliklerini gidermek amacıyla kazanım değerlendirme soruları hazırlanmıştır. Branş öğretmenlerimiz Skype vb. uygulamaları kullanarak interaktif olarak öğrencilerimizle birlikte soru çözümü ve ders anlatımı yapacaklardır. Öğrencilerimiz, günlük etkinliklerini tamamladıktan sonra saat: 22.00'de Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Youtube kanalındaki "Kültürel Mirasımızdan Seçmeler" etkinliğine katılacaklardır. Masal anlatımı, gölge oyunu ve meddah ile tanışan öğrenciler izlediklerinden edindikleri kazanımları, arkadaşları, aile büyükleri ve öğretmenleri ile paylaşarak etkinlikler gerçekleştireceklerdir. Sakarya Çevrim İçi çalışmalarının uygulanma süreci boyunca öğrencilerin, aileleri ve öğretmenleri ile yaptıkları etkinliklerin de yer aldığı fotoğraflarla katılabilecekleri "Geleceğim Hayal Gücünde Saklı" fotoğraf yarışması düzenlenecektir. Yarışma şartnamesi ve başvuru formu müdürlüğümüz internet sayfasında yayınlanmıştır. Etkinliklerin fotoğraflarıyla yarışmaya katılan öğrenci, veli, öğretmen ve yöneticilerimizin adreslerine sürpriz hediyeler gönderilecektir.

 

"Gün, umutlarımızı ve hayal gücümüzü motivasyon kaynağımız olarak değerlendirme günüdür" temasıyla #sakaryacevrimici hashtagi başlatarak ilimizde öğrencilerimiz ve velilerimizle birlikte uzaktan eğitim sürecinin farklı öğrenme tasarımları oluşturarak geçirilmesi hedeflenmiştir.

 

 

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tüm eğitim paydaşları ile uzaktan eğitim sürecine hazırdır. Bu çalışmalarda emeği geçen meslektaşlarıma teşekkür ediyorum."

23-03-2020

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.