SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenler Gününü kutladık

24 Kasım Öğretmenler Günü, ilimizde düzenlenen törenler, programlar, ziyaretler ve çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Öğretmenler Gününü kutladık

        İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı başkanlığında, müdür yardımcısı İrfan Sarık, şube müdürü Rasim Ünal, öğretmenler Turgay Bulut ve Sebiha Demirhan’dan oluşan bir heyet, öğretmenler günü dolayısıyla Vali Hüseyin Avni Coş’u makamında ziyaret etti. Vali Coş, bilgi toplumu çağını yaşadığımız günümüzde yeni nesilleri yetiştiren öğretmenlerin çok önemli görevler üstlendiğini belirterek, ilimizin çeşitli bölgelerinde görev yapan tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü tebrik etti.

     Kent Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, tüm eğitimciler adına Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk sundu. Törene; Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Baro Başkanı Zafer Kazan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Cevherli, Erenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Koray Oktay Özten, Sakarya Eğitimciler Derneği Başkanı Osman Özkan, il milli eğitim yöneticileri, ilçe milli eğitim müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

      Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri kapsamında AFA Kültür Merkezinde düzenlenen programı Adapazarı Yunus Emre Anadolu Lisesi hazırladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Vali Hüseyin Avni Coş, İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı ve programı hazırlayan okulun müdürü Harun Doğan birer konuşma yaptılar. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı sinevizyon aracılığıyla yayınlanan mesajında, öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yaptı. Geçtiğimiz yıl ilimizde göreve başlayan aday öğretmenler yemin töreninde, çok sevdikleri mesleklerini karşılaşabilecekleri her türlü zorluğa rağmen özveriyle ve fedakârca yerine getireceklerinin sözünü verdiler.

     Yunus Emre Anadolu Lisesi öğrencilerinin müzik öğretmenlerinin öncülüğünde hazırladığı oratoryo büyük beğeni topladı. Program sonunda Vali Coş ve protokol üyeleri, öğrenci ve öğretmenleri sahnede sergiledikleri başarılarından dolayı kutladılar.

      Salon programının ardından davetliler “Öğretmenler Günü” konulu resim ve afiş sergisini gezerek hazırlanan kokteyle katıldı. Adapazarı Öğretmenevi Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Sezginler Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin hazırladığı kokteylde Öğretmenler Günü pastası kesildi. Gününün tamamını öğretmenlere ve eğitime ayıran Vali Hüseyin Avni Coş, kokteyl sırasında Otelcilik Turizm Meslek Lisesi öğrencileriyle yakından ilgilenerek, lise çağında meslek sahibi olma avantajını yakalayan gençleri, bu seçimlerinden ve başarılarından dolayı tebrik etti.

      Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri öğleden sonra ziyaretler bölümüyle devam etti. Vali Hüseyin Avni Coş, emekliye ayrılan en yaşlı öğretmenlerden Saadet Sürgit ve Fahri Sivri’yi evlerinde ziyaret etti. Adapazarı Kız Meslek Lisesi’nde uzun yıllar öğretmenlik, müdür yardımcılığı ve müdürlük görevlerinde bulunan Saadet Sürgit, 44 yılını verdiği mesleğinde yüzlerce öğrenci yetiştirdiklerini belirterek, başarılı olan her öğrencisiyle de gurur duyduğunu söyledi. Emekli öğretmen Sürgit, öğretmenler gününde hatırlanmış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

     Vali Hüseyin Avni Coş, ikinci ziyaretini 87 yaşındaki emekli sınıf öğretmeni Fahri Sivri’ye gerçekleştirdi. 1949 yılında başladığı meslek hayatında Adapazarı’nda Karaman, Kurtuluş ve Atatürk İlkokullarında görev yaptıktan sonra 1976 yılında emekli olan Fahri Sivri aradan geçen 40 yıla rağmen her zaman hatırını soran öğrencilerinin olmasının, diğer mesleklere göre önemli bir ayrıcalık olduğunu söyledi. Vali Hüseyin Avni Coş elini öperek öğretmenler gününü kutladığı Fahri Sivri’ye; “Sizin şahsınızda tüm eğitimcilerin Öğretmenler Gününü kutluyorum. Binlerce talebe yetiştiren sizin gibi öğretmenlerimizi her zaman hayırla, şükranla yâd ediyoruz. Yetiştirdiğiniz insanlar sayesinde ülkemiz böyle güzel günlere geldi. Allah uzun ömürler versin. Sağlık, afiyet diliyoruz” ifadesini kullandı.

     İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı ile Valilik Basın Müdürü Hüseyin Bahar’ın da eşlik ettiği öğretmen ziyaretlerine her fırsatta devam edeceğini söyleyen Vali Hüseyin Avni Coş, “Bu vesile ile göreve devam eden tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarken, emekli öğretmenlerimize sağlıklı uzun bir yaşam, şehit olan ve vefat eden öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

     24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinliklerinde daha sonra İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, Müdür Yardımcısı Alaettin Dişli ve Arifiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Tellioğlu’nun katılımıyla, bir süredir rahatsızlığı bulunan Arifiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni Mehmet Fatih Zor’u ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundu.

   24 Kasım programlarının son bölümünde ise; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Alaettin Dişli, Arifiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Tellioğlu, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Vedat Tezbiten, Arifiye İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yüksel Gülaç ve Adapazarı Öğretmenevi Müdürü Sabri Mercan, vefat eden Arifiye Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Hayri Baysal’ı kabri başında ziyaret etti. Ziyarette milli eğitim yöneticileri, ebediyete intikal eden tüm öğretmenleri rahmetle ve dualarla andılar. Kabir ziyaretine vefat eden okul müdürünün kardeşi Rüştü Baysal da katıldı.


Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.