SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim’den 15 Temmuz Programı

15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle anıldı.
Milli Eğitim’den 15 Temmuz Programı

Sakarya Valiliği’nin öncülüğünde hazırlanan etkinlikler kapsamında 15 Temmuz Cumartesi günü Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi’nde “İhanet ve Diriliş” adlı program düzenlendi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün organizasyonunda, Serdivan Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan program büyük beğeni gördü.

Vali İrfan Balkanlıoğlu ve il protokolünün yanısıra, il ve ilçe milli eğitim yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı programda 15 Temmuz Şehitleri anıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden bu yıl başarıyla mezun olan görme engelli öğrencimiz Huzeyfe Aydın, Kur’an-ı Kerim Tilaveti sundu.

Protokol konuşmaları

Programda bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu 15 Temmuz Şehidi Erol Olçok ile okul arkadaşı olduklarını belirterek; “Programın düzenlendiği okulun isminin Erol Olçok olması, bunun da FETÖ yapılanmasının bir okulu olup Milli Eğitim’e dönüştürülmesi ve 15 Temmuz etkinliğinin bu okulda yapılması son derece manidar, anlamlı ve yerinde olmuştur. Bu bakımdan Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum. Erol Olçok benim parasız yatılı okuldan arkadaşımdı, birkaç sınıf altımızdaydı, sürekli beraberdik. Allah çocuğuna ve kendisine gani gani rahmet eylesin, peygamberimize komşu olsunlar inşallah” ifadelerini kullandı.

Vali Balkanlıoğlu, “Bu okul FETÖ’cüler tarafından yapıldı derken onların cebinden yapılmadı, sonuçta milletten topladıkları paralar ile yapıldı. Milleti kandırarak aldıkları paralar ile yapıldı, gene millete döndü. Geçmişte milletimizin paralarını almak sureti ile kandırdılar, hayır hasenat yapıyoruz, gençlik yetiştiriyoruz diye milletten bu paraları kurban diye aldılar.”

Vali Balkanlıoğlu, “İşin en acısı, en kötüsü de milletin 40 yılını, gençliğini çaldılar. Köylerden, kentlerden fakir fukara gençleri aldılar, okutacağız, değerlerimizi arttıracağız, namuslu, ahlaklı, edepli bir gençlik yetiştireceğiz diye birçok genci ailelerinden kopardılar. Onların beyinlerini yıkadılar ve milletimizin bir ferdinin bile zayi olmaması gerekirken binlerce gencimizi ihanetin tuzağında beyinlerini yıkadılar.”

Vali Balkanlıoğlu, “Sonuçta bunların maskesi düştü, artık tamamen ortaya çıktılar. Böylece artık milletimizin çocuklarını, paralarını çalamayacaklar. Kurban diye parayı alıp çoğu zaman kesmedikleri bile söyleniyor, günahları boynuna. Paraları başka yerlere harcadıkları hatta yabancı örgütlerle birçok işlemlere giriştikleri söyleniyor. Her musibette bizim bilmediğimiz birçok hayır vardır. Bazen böyle başımıza gelen büyük bir musibet gibi gördüğümüz birçok olaya daha sonra bakıyoruz ki Allah iyi ki bizi bu musibetle uyarmış, uyandırmış, daha büyüğünden korumuş diyoruz.”

Vali İrfan Balkanlıoğlu konuşmasının devamında; “Bakın işte milletimiz birlik, beraberliğine ve demokrasisine sahip çıkıyor. Artık bundan sonra üçüncü dünya ülkelerine mahsus olan seçilmiş insanların darbe ile devrildiği ve eşkiyaların başa geçtiği yönetim ve rejimden kurtulmuş olduk. Dördüncü, beşinci sınıf ülke olmaktan birinci sınıf ülke olma durumuna çıktık. Bundan sonra hiç kimse, hiçbir hain ben devlet için gerekliyim, benim dediğim olacak diye elinde silahla başa geçemeyecek. Başa geçmek istiyorsa kursun yasalar dahilinde partisini, anlatsınlar projelerini, millet oy veriyorsa gelsin başa geçsinler. Millet iman dolu göğsünü siper ediyor, darbelerin sonu geldi.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre de yaptığı konuşmada tarih boyunca tüm güzel medeniyetlerin beşiği olan ülkemizin 15 Temmuz gecesinde büyük bir ihanet kalkışmasına sahne olduğunu hatırlatarak; “Sadece ülkemize değil tüm mazlum milletlere karşı girişilen bu hain saldırı Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bu hainlere karşı mücadele eden tüm güvenlik güçlerimizin ve aziz milletimizin direnişi ile püskürtülmüş oldu. O gece hainlerin karşısında dimdik duran, tankların önüne korkusuzca yatan, kamyonları kadın, çoluk çocuk doldurup hainlere karşı direnenler, hain elebaşlarını alnının tam ortasından vuranlar, bu milletin bağrından çıkan vatanperver kahraman evlatlarıdır.”dedi.

Töre konuşmasının son bölümünde; “Tarihimizden aldığımız güçle, okulda, sınıfta, sırada anlatmaya, anlattırmaya devam edeceğiz. Edep ve ahlakın yücelttiği, arif, bilge, demokrasiden yana, imanlı, yüreği vatan sevgisiyle dolu, inancının heyecanıyla coşan gençlerimizle, 2023’lere, 2071’lere, Yeni Türkiye’nin müreffeh çağlarına erişeceğiz. Bu vesileyle bir kez daha şehitlerimize Mevla’mdan rahmet dilerken, 15 Temmuz kahramanlarını şükranla anıyor, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Programda birer konuşma yapan Serdivan Anadolu Lisesi Okul Müdürü Cengiz Kıyak; “15 Temmuz şehitlerimiz başta olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Allah onlardan razı olsun. Serdivan Anadolu Lisesi olarak o gecenin ilk saatlerinden itibaren meydanlarda, daha sonra derslerimizde, okulda, her yerde tüm öğretmen ve öğrencilerimizle geleceğimize sahip çıkmanın onurunu yaşıyoruz” dedi.

İstanbul’da gazi olan Sakaryalı Öğretmen İlyas Derin, “15 Temmuz şehadete yürümenin, devletinin işgal edilmesine, ülkesinin bölünmesine müsaade etmeyen nezih Türk milletinin adıdır. 15 Temmuz eve dönmeyi düşünenlerin değil, vatanı uğruna bir an önce devlete kavuşmak isteyen vatandaşlarımızın kahramanlığını başlattığı mukaddes yürüyüşün adıdır. 15 Temmuz, 9 yaşındaki gazilerimizin, 16 yaşındaki şehitlerimizin, eli bastonlu dedelerimizin, Şerife ablamızın ülkemizi laboratuvara çevirmek isteyen milyar dolarlık bütçesi olan istihbarat örgütlerini dize getirdiği, perişan ettiği günün adıdır” dedi.

Zaman zaman duygusal anların yaşandığı programın devamında 15 Temmuz Şehitleri Slayt Gösterisi, Öğretmen Yusuf Dülger tarafından seslendirilen 15 Temmuz Marşı, Serdivan Anadolu Lisesi öğrencisi Serhat Güney’in okuduğu Şehit Ömer Halisdemir’e Ağıt Şiiri, okul öğrencilerinin canlandırdığı 15 Temmuz Sinevizyon ve Tiyatro Gösterimi ilgiyle izlendi.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerini Anma Programının finalinde gösteriyi hazırlayan öğrenciler ve programı izleyen davetliler, marşlar eşliğinde ellerinde Türk Bayraklarıyla sahnede güzel bir tablo oluşturdular.

Programın sonunda Vali İrfan Balkanlıoğlu, 15 Temmuz Destanı’na yakışır bir program hazırlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Serdivan Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerini tebrik etti.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Programı daha sonra, her kesimden ve yaştan insanın katıldığı yürüyüşle devam etti. Binlerce vatandaşın katıldığı yürüyüşte Türk Bayraklarıyla görsel bir şölen oluşturan vatandaşların ellerinde “Bir ölür, bin diriliriz”, “Vatan, Kur´an kutsaldır” yazılı döviz ve pankartlar dikkat çekti. 15 Temmuz final etkinliği, Demokrasi Meydanı’nda sabaha kadar süren programla tamamlandı. 

17-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-201717-07-2017

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.