SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKTAŞIM, ÖĞRENME KEŞFİMDE YOL ARKADAŞIM PROJESİ

Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü değişen ve dönüşen eğitimin geleceğinin inşasında söz sahibi değerli öğretmenlerimizi "Meslektaşım, Öğrenme Keşfimde Yol Arkadaşım Projesi" ile #biöğrenmehareketi başlatmaya davet ediyor. 
MESLEKTAŞIM, ÖĞRENME KEŞFİMDE YOL ARKADAŞIM PROJESİ

Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü değişen ve dönüşen eğitimin geleceğinin inşasında söz sahibi değerli öğretmenlerimizi "Meslektaşım, Öğrenme Keşfimde Yol Arkadaşım Projesi" ile #biöğrenmehareketi başlatmaya davet ediyor. 

 

Sakarya Eğitim Akademisi (SEAK) kapsamında başarıyla uygulanan proje, tüm zamanların insanına değer katan, çalışmaları ile eğitimin geleceğinde söz sahibi olmak isteyen değerli öğretmenlerimizin birbirleriyle deneyim paylaşımı yapabilmelerini, iş birliği içinde çalışmalarını, kişisel ve mesleki gelişimlerine değer katacak öğrenme keşiflerini başlatmalarını sağlamak amacı ile başlatıldı. 

 

Türkiye'de bir ilk olarak ilimizde açılan Öğretmen Destek Eğitim Merkezinin faaliyetleri arasında yer alan projede öğretmenler, yaşamı bir öğrenme yolculuğu olarak görüyorlar. Çünkü öğretmek iki kere öğrenmek demektir. Meslektaşları ise bu yolculuktaki yol arkadaşlarıdır. Eğitim alanında değişen, öğrenen profili öğretmenin rolünün de farklılaşmasına neden olmuştur. Bilgiye ulaşmanın bir tıkla mümkün olduğu günümüz eğitim sistemlerinde öğretmen; doğru ve faydalı  bilgiye ulaştıran ve edinilen bilgiyi beceriye dönüştüren rolünü üstlenmiştir. Tüm evren her gün hızla değişirken öğrenme yöntem ve tekniklerinin aynı kalmaması gerekiyor. Bu konuda en büyük görev öğrenme yöntemlerinin uygulayıcısı değerli öğretmenlerimize düşmektedir. Bu nedenle teknoloji ve olağanüstü durumlarla hızla değişen ve her geçen gün daha da dijitalleşen eğitim alanında bu değişime uyum sağlamak, gereklerini yerine getirmek, eğitimin ve öğrenmenin geleceğine dair öngörülerle doğru adımlar atmak gerekmektedir. Bu gerçekten hareketle Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü okullarda odağını öğretmekten öğrenmeye değiştirmenin, okulun tüm paydaşlarını "öğrenen" olarak yeniden tanımlamanın farkındalığı ile Meslektaş Mentorluğu çalışmalarını başlatmıştır. 

  

Farklı çalışma alanlarında, bu yüzyılın "öğrenen"leri Meslektaş Mentorları başvuru alınarak belirlendi. Dijital Eğitim Teknolojileri ile Zenginleştirilmiş Etkili Öğretim Tasarımı (Web 2.0 Araçları), Eğitimde Kodlama, Eğitimde Minecraft, Maker Eğitmen, Eğitimde Bilim Sanat Etkileşimi, Eğitimde Hikâyeleştirme ve Hikâye Anlatımı / Masal Anlatıcılığı, Veri Analizi,  Eğitimde Yenilikçi Rehberlik ve Psikolojik Yöntem ve Teknikleri Geliştirme, Akıl ve Zekâ Oyunları, Montessori, Eğitimde Bilgisayarsız Kodlama, eTwinning, Proje Yönetimi, Eğitim Danışmanlığı (Koçluğu) alanlarında çalışmalar gerçekleştiren mentorlar afiş ve videolarla tanıtım çalışmaları ile Öğrenme Keşfi Yol Arkadaşlarını seçerek çalışma gruplarını oluşturdular. Mentorlük alanları ve meslektaş mentorleri tanıtım çalışmaları sonrasında tüm il genelinden her kademeden ve her branştan öğretmenin yer aldığı çalışma grupları oluşturuldu. Proje kapsamındaki çalışma alanlarında Öğrenme Keşfi Yol Arkadaşları bilgi ve deneyim paylaşımlarına yönelik webinarlar düzenleme ve katılım, eğitim verme, farklı platformlarda düzenlenen eğitimler ile ilgili link paylaşımları, araştırma konuları belirleme, makale paylaşımı vb. etkinlikler düzenlemekte ve düzenlenen etkinliklere katılıyorlar. Çalışma grupları bu etkinliklerde birbirleri ile iş birliği yaparak her ayın son haftasında her alan için bir "Özgün Öğrenme Tasarımı" geliştiriyorlar ve projenin sosyal medya hesaplarında paylaşıyorlar.  

 

"Meslektaşım, Öğrenme Keşfimde Yol Arkadaşım Projesi" çalışmalarını yakından takip eden İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, sosyal medyada paylaşımları giderek artan proje çalışmaları nedeniyle tüm öğretmenlerimizi tebrik etti. Durmuş, öğrenme keşfini başlatmak isteyen öğretmenlerimizi projenin sosyal medya hesaplarını takip etmeye davet etti. 

 

https://www.facebook.com/mokyap.sakarya/ 

https://instagram.com/mokyap.sakarya?r=nametag 

https://twitter.com/MokyapM 

 

"MESLEKTAŞ MENTORLARI ÖĞRENME KEŞFİ YOL ARKADAŞLARINI ARIYOR... #biöğrenmehareketi" videosunu izlemek için tıklayınız... 

 

https://youtu.be/uwRZ5pCxmIA

 

02-05-2021

02-05-202102-05-202102-05-202102-05-202102-05-202102-05-202102-05-202102-05-202102-05-2021

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.