T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
Ana Sayfa  Haberler  İşletmelere Hijyen Eğitimi
İşletmelere Hijyen Eğitimi Yayın tarihi: 25.04.2014 - 16:18 - Görüntülenme Sayısı: 936

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen “İşletmelerde Hijyen Eğitimi” projesi okullarda hizmet veren kantinci esnaflarına yönelik eğitimle başladı

SESOB hizmet binasında düzenlenen “İşletmelerde Hijyen Eğitimi” projesinin başlangıç toplantısına Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, SESOB Başkanı Hasan Alişan, İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Cevherli, Adapazarı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Arif Türkyılmaz, Sakarya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Sedat Abuç, SESOB’a bağlı oda başkanları ile hijyen eğitimlerinden yararlanacak kantinci esnafları katıldı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, “Birliğimiz mesleki eğitimi kendine görev edinmiş ve bu hususta gerekli çalışmaları başlatmıştır. Bizler kaliteli hizmetin dışında en önemli faktörlerden birisinin de “sağlık” olduğu ilkesini benimseyerek eğitim programlarımıza bu şekilde yön vermekteyiz. Sağlıklı geleceklerin yetişmesi için üretilen ve tüketilen gıda maddelerinin sağlık açısından elverişli olması şarttır. Bizlerin aldığı hizmetler arasında kuşkusuz en önem taşıyanı budur. Birlik olarak, gıda sektöründeki üretim ve dağıtım aşamasında karşılaşılan sorunları ortadan kaldırmak adına sektörde çalışan esnaf ve sanatkarımıza “İşletmelerde Hijyen” eğitimlerini uzman kişilerle vererek hizmet kalitelerini arttırmalarını hedeflemekteyiz. İlimizin ve tüm Türkiye’nin sağlıklı bir nesil ve gelecek için tüm işletmelerin Avrupa standartlarında hizmet kalitesine ulaşması gerektiğini düşünerek çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Kantin işletmecileri ile başlayan eğitimlerimiz İlimiz içerisindeki gıda üretimi, yiyecek içecek hizmetleri ve perakende pazarlama alanlarında faaliyet gösteren tüm işletme sahiplerine ve burada görevli çalışanlara verilecektir.

Sertifika Verilecek

Eğitimler Milli Eğitim Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı uzman kişiler tarafından verilecektir. Eğitimlere devamlılık zorunlu tutularak devamsızlıkta belirlenen süreyi aşan katılımcıların kurs kayıtları silinecektir. Eğitim bittiğinde katılımcılar sınav komisyonu tarafından sınava tabi tutulacaklardır. Sınavda başarılı olan katılımcılar Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika almaya hak kazanacak, başarı gösteremeyen adaylar ise diğer açılan eğitim gruplarına yeniden kayıt yaptırarak sınava tekrar girebileceklerdir. Eğitimler SESOB eğitim salonlarında duyurulan tarihlerde gerçekleştirilecektir. Eğitimlere kayıt yaptırabilmek için www.sesob.org.tr web sayfamızdaki “İşletmelerde Hijyen Eğitimi” bölümünde yer alan başvuru formunu doldurarak gerekli bilgiler ile SESOB Eğitim birimine kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.”dedi.

AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz da konuşmasında, ülkemizde son dönemde ekonomi ve terör olaylarının önlenmesinde iyi sonuçlar alındığına dikkat çekerek, Türkiye’nin 2050 li yıllarda dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yer alacağını belirtti. Hijyen eğitiminin ülkemizin geleceği açısından çok önemli bir konu olduğunu ifade eden Milletvekili Yavuz, “1999 depremine rağmen son dönemde her yönden güzelleşen Sakarya’mız Türkiye’nin en fazla göç alan on birinci ilidir. Bu da gösteriyor ki doğal güzellikleri ve ekonomisindeki canlılık nedeniyle Sakarya’mız yaşanabilir bir kent olarak tercih edilmektedir. Eğitim çalışmalarını tüm toplum olarak önemsemeliyiz ve desteklemeliyiz. Şehrimizin ve ülkemizin kalkınmasında eğitim hepimizin birinci öncelikli konusu olmalıdır.” dedi.

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı ise kantin işletmeleriyle başlayan hijyen eğitimlerinin geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlıklı bir şekilde yetişmeleri açısından çok önemli olduğunu belirterek; “En değerli varlığımız çocuklarımızdır. Onları sağlıklı büyütebilirsek, iyi eğitebilirsek, genç nüfusa sahip ülkemizin kalkınmasının önünde hiç kimse duramaz. Okullarımızın bütün bölümlerinin temiz ve sağlıklı olması, kantinlerimizde hijyen kurallarına harfiyen uyulması, çocuklarımızın sağlıklı ortamlarda yetişmesi açısından çok önemlidir. Milli Eğitim Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığımızın ortaklaşa yürüttüğü “Beyaz Bayrak” projesinde alınan başarılı sonuçlar, bugün burada başlattığımız “İşletmelerde Hijyen Eğitimi” projesine de önemli katkılar sağlayacaktır. Kantin işletmelerimizin özveriyle destek verdiği projenin başarıya ulaşması, büyük bir heyecanla eğitimlere başlayan esnaflarımızın bu eğitimleri sonuna kadar devam ettirmesine bağlıdır. Yaşadığımız ortamda hijyen gibi çok önemli bir konuya duyarlılık gösteren Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin değerli başkanı ve yöneticilerine teşekkürü bir borç biliyorum. Toplumuzun her alanda eğitimden geçmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü olarak üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapmaya hazırız. Hijyen eğitimleri başta olmak üzere tüm alanlarda Sakaryalı esnaflarımıza destek vermek bizi fazlasıyla memnun edecektir. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Eğitimlerin başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından uzman eğitimciler tarafından kantinci esnaflarına 56 saat sürecek hijyen eğitimlerinin ilk gün çalışması gerçekleştirildi. 

 

TörenTörenTören