SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Geçmişe İz Geleceğe Biz" Projesi Tanıtıldı       Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın geçtiğimiz hafta içinde Twitter hesabından kamuoyuna duyurusunu yaptığı "Geçmişe İz Geleceğe Biz" adlı projenin İl Millî Eğitim, Müftülük, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yöneticilerine yönelik tanıtım toplantısı Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi konferans salonunda yapıldı.

      Salgın sürecinde olmamız nedeniyle maske, mesafe ve temizlik kurallarına uygun şekilde gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını projelerden sorumlu İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Salih Güvendi yaptı. Toplantıda proje uzmanı Nazmiye Kıyak tarafından İnsana Dair Değişenler, Geleceğin İnşasında İhtiyaç Duyulan Değerler Projesi olarak da tanımlanan "Geleceğe İz Geçmişe Biz" projesinin detayları hakkında sunum gerçekleştirildi.

       Sakarya Valiliğinin himayelerinde, İl Millî Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğinde yürütülecek projenin ilimiz genelindeki 212 bin çocuğumuza ve gencimize tematik program ve etkinliklerle değer katılması hedefleniyor.

       Türkiye'de ilk defa üç kurumun birlikte gerçekleştirdiği projenin Yürütme Kurulunun Z kuşağı temsilcilerinden oluşması dikkat çekiyor.  

     Çocuklarımız ve gençlerimizin yanı sıra toplumun tüm kesimlerine 21. yüzyıl becerileri olarak tanımlanan eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, iletişim, araştırma, problem çözme, karar verme, bilgi teknolojilerini kullanma, girişimcilik vb. becerilerin kazandırılmasının hedeflendiği proje kapsamında "Her Mahalle Okul Olacak" çalışmaları da gerçekleştirilecek.

      "Huzur ve güven veren toplumsal yapının oluşturulabilmesi için geçmişin izlerini geleceğe taşıyabilmek ve bunu yaparken toplumsal dengenin korunmasını sağlamak elzemdir." teması ile hareket edilen projede Sakarya'nın 16 ilçesinde, Z kuşağından temsilcilerin oluşturacağı takımlarla katılabileceği sanat festivalleri (Müzik, Şiir, Tiyatro, Sinema), doğa kampları, spor müsabakaları, dijital beceri geliştirme yarışmaları (robot yarışmaları vb.), geleneksel kültür mirasımızı temsil eden sanatlar (gölge oyunu, orta oyunu, ebru sanatı, tezhip vb.), izini sürdüğümüz meslek tanıtım günleri (tahta kaşık, semer, pabuç, hasır, süpürge yapımı gibi ilimizle özdeşleşmiş kaybolmaya yüz tutmuş meslekler), sergiler (geleneksel sanatlar, fotoğraf, karikatür, yazı sanatı vb.) düzenlenecek.

     "Geçmişe İz Geleceğe Biz" projesi kapsamında istişarede bulunmak üzere sık sık bir araya gelen İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İl Müftüsü Hasan Başiş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy projenin ilimiz ve ülkemiz gençliğine hayırlı olmasını dilediler.


03-02-202103-02-202103-02-202103-02-202103-02-202103-02-202103-02-202103-02-202103-02-2021

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.