SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi Ziyareti

Her hafta bir okulu ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, bu hafta Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesinde temaslarda bulundu.
Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi Ziyareti

Her hafta bir okulu ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, bu hafta Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesinde temaslarda bulundu.


İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Ersoy'un da eşlik ettiği ziyarette okulun tarihçesi ve faaliyetlerine dair bilgiler veren Okul Müdürü Melik Hayri Çetinkaya, İlimizin 2. Anadolu Lisesi unvanına sahip okulun Sakaryalı işadamı Merhum Y. Kenan Sakallıoğlu tarafından Adana'da saldırı sonucu Şehit olan kızı Figen Sakallıoğlu anısına 1994 yılında yaptırıldığını, 1995 yılında bu binada hizmete başladıklarını, 38 öğretmen ve 595 öğrenci ile eğitim-öğretime devam ettiklerini belirtti.


10, 11 ve 12. sınıflarda Rehberlik derslerine eşlik eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğretmenlerle ders konuları üzerine sohbet ederken, öğrencilere de geleceğe dair düşüncelerini sordu.


"Her şeyin En İyisi Olmaya Çalışmak Farklılıktır"
Sınıf gezilerinde öğrencilerin her türlü mesleği seçme özgürlüğüne sahip olduklarını belirten Vali Nayir, "Hangi mesleği seçerseniz seçin, sıradan biri değil, en iyisi olmaya çalışın. Öğretmenlik çok güzel bir meslek, ancak öğretmen olmak isterseniz en iyisi olmak için gayret gösterin. Eğer Diş Hekimi olacaksanız, çok farklı şeylere ilgi duyup başarmak zorundasınız, bizim ülke olarak işini en iyi şekilde yapacak gençlere ihtiyacımız var. İnsanlığın da farklı düşüncelere ve farklı işlerde ilerleme kaydeden kişilere ihtiyacı var. Hedefinize korkmadan ilerlerseniz, yapamayacağınız şey yoktur. Alışılmışın dışındaki düşüncelere önem verin, yine alışılmışın dışında bir iş yapmaya gayret gösterin.  Sizlere çizilen kalıba sığmayın, ufkunuzu daha da genişleterek, ülkemize ve insanlığa faydalı, farklı birisi olun.


Bugüne kadar hiç düşünülmemiş bir şeyi düşünüp hayatın her alanına yeni bir şeyler katabilecek durumda olduğunuzun farkında olun. 'Biz de dünyaya yeni bir şeyler katabiliriz?' diye düşünüyor musunuz? Yoksa 'Bugüne kadar zaten her konu çalışıldı, öğrenildi, bize bir konu kalmadı' diye mi düşünüyorsunuz? 'Biz yalnızca bugüne kadar yapılanları öğrenirsek yeterli olur' diye düşünmeyin. Yapılmayan bir şeye bizim de katkı sağlamamız lazım, siz nasıl öğretmenlerinizden, arkadaşlarınızdan farklı şeyler öğreniyorsanız, birileri de sizlerden mutlaka farklı konular öğrenmelidir. Bu gücü sizde görüyoruz, bu kuvveti sizde görüyoruz. İnşallah sizler de en güzel şekilde bunu yerine getirirsiniz.


"Hayata Yeni Şiirler Yazmak da Lazım"
Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister' diyerek öğretmenlere, aynı kalıp içerisinde aynı fikirleri benimseyenleri değil de, farklı düşüncelere sahip olan bir nesil yetiştirmeleri için önemli bir görev veriyor. Her yerde her gün hep aynı şiiri dinlersek, belirli bir zaman sonra sıkılırız. Hayata yeni şiirler yazmak da lazım. Ancak o şiiri yazabilmek için de, kelime hazinenizi geliştirmenizde fayda var. Hangi mesleği seçerseniz seçin, dilin zenginliklerine mutlaka ihtiyaç duyacaksınız. Kelime hazineniz genişledikçe, işinizde başarılı olma şansınız daha da artar ve aranan bir kişi haline gelirsiniz" dedi.


"Bu Yolda Çok Dirsek Çürüttük"
Öğrencilik yıllarında öğretmenlerinin ne kadar zorlu bir eğitimden geçtiklerini anlatmak için kendilerine, 'Bu yolda çok dirsek çürüttük' deyimini sık sık kullandıklarını söyleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Şimdi okullarımızda öğrencilerimize sunulan imkânlar ile verilen değerin daha fazla olduğu konusunda hemfikiriz.  Eğer öğretmenlerinizin gösterdiği yakınlığı kötüye kullanmayacaksanız, onu istismar etmeyecekseniz, bu yakınlıktan istifade etmeniz sizlere çok şey kazandıracaktır. Hepinizin evinde mutlaka çalışma masasına sahip olduğunu düşünüyorum.  Bizim zamanımıza göre ailelerin, eğitimcilerin sizlere bakış açısı ve okulların, evlerin donanımları konularında çok daha iyi imkânlara sahipsiniz. İşte bu imkânların sizlere olumlu bir şekilde yansıması gerekmektedir. Aileniz, öğretmenleriniz ve bizler büyükleriniz olarak sizlere çok güveniyoruz. Geleceğin sahibi sizler olacaksınız, bir gün bir makama geçtiğinizde bizlerden daha iyi işler başaracağınıza inanıyorum. İnşallah çalışmanızla, gayretinizle bu umutları boşa çıkarmayacaksınız. Sizlerin bu düşüncelerimize layık olarak ülkemizi daha iyi yerlere götürecek kişiler olacağınızdan şüphemiz ve tereddüdümüz yoktur" diye konuştu.


"Değerler Eğitiminin Etkisini Gördüm"
Eğitimin niteliği ve okul kayıt sistemi ile ilgili kendilerinden sonra gelecek öğrencilerin durumuna dair bir öğrencinin düşüncelerini de dinleyen Vali Nayir, "Okuduğunuz okulun durumu ve sizden sonra gelecekler için endişe duymanız, yani başkalarını düşünme prensibiniz çok güzel bir harekettir. Değerler eğitiminde güzel şeyler öğrendiğinize şahit oluyorum. Tabi ki her şeyi kendimiz için isteyecek değiliz, sizlerden sonra gelecek kardeşleriniz için de bir şeyler istemek gerekir, öncelikle bu düşüncede olmanız beni sevindirdi. Milli Eğitim Bakanlığımız eğitim sistemi ile ilgili önemli çalışmalar gerçekleştiriyor, bunu yaparken de mutlaka her bir öğrenciyi ayrı ayrı düşünerek yapmaya gayret gösteriyor. Gelecek yıllarda eğitim sistemimizin her geçen yıldan daha güzel bir yapıya kavuşacağı düşüncesindeyim" diye söyledi.


"Hayata Dair Düşüncelerimizi Paylaşmak Gayesindeyiz"
Her hafta bir okulu ziyaret ederek öğrencilere moral vermek istediklerini ve Öğretmenler Odasında da öğretmenlerle bir araya gelmeye gayret gösterdiklerini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Milli Eğitim Camiası içerisinde hizmet veren 12 bin öğretmenimiz var. Öğretmenlerimiz ile hem hayata dair düşüncelerini paylaşmak hem de onların sorun ve taleplerini öğrenmek istediğimiz için bu ziyaretlere önem veriyoruz.


"Başarılı Bir Eğitimle Her Şey Düzelir"
Eğitim, ülke olarak başarmaya mecbur olduğumuz, mahkûm olduğumuz hususlardan birisidir. Bu coğrafyada varlığımızı sürdürebilmek, rahat etmek ve huzur içerisinde olmak istiyorsak, her yönüyle eğitime ihtiyacımız var. Eğitim denilince de aklımıza sadece üniversiteyi kazanmak ya da kazandırmak gelmemelidir. Eğer gerçekten başarılı bir eğitimimiz olur ise, trafiğimiz daha da düzgün olacak demektir, gerçekten başarılı bir eğitimimiz olur ise, aile ilişkilerimiz daha da düzgün olacak demektir. Hangi konuda olursa olsun, 'Eğitim şart' diyerek olayı orada bırakamayız. Ticari ilişkilerimizde, siyasal ilişkilerimizde ve dahası her konuda eğitime açılan bir kapı mutlaka bulunmaktadır. Bunun için öğretmenlerimiz ile ilgili beklenti çıtamızı her zaman yüksek tutuyoruz. Bu toplumdaki her türlü problemin çözümünde eğitimin mutlaka olumlu etki edebileceği bir alan vardır.


"Çocuklarımız Sizlerin Ellerinde Yoğruluyor"
Bu okulda eğitim ve öğrenim gören öğrencilerinizin velileri nasıl ki sizlerden büyük bir beklenti içerisinde ise, başka okulda çocuğu bulunan siz öğretmenlerin de bir veli olarak okuldan, eğitimcilerden ve çocuklarınızdan beklentileriniz aynı düzeydedir. Sizlerin eline teslim edilmiş bu masum çocuklarımızı bir hamur gibi ne kadar düzgün yoğurabilirseniz, ne kadar güzele, iyiye sevk edebilirseniz, dünyaya o kadar fayda sağlamış olursunuz, topluma o kadar fayda sağlamış olursunuz. Bizler bu gibi konulardaki düşüncelerimizi kendi bakış açımızla sizlere yansıtmaya çalışıyoruz.


"Öğretmenler Gerçek Sanatkârlardır"
Öğretmenlerimiz elini, aklını ve kalbini bu işe adayan gerçek sanatkârlardır. Sizleri yalnızca elleriyle değil, yalnızca o konuya ilişkin kafa yorarak değil, aynı zamanda sevgisini de, ilgisini de kalbini de işin içine koyarak bir sanatkâr edası içinde, gayreti içerisinde geleceğe şekil veren kişiler olarak görüyoruz. Kazanılan her başarının arkasında mutlaka ona etki etmiş, dokunmuş bir öğretmenimizin olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Bizim olduğu gibi sizin de, bugün geldiğiniz yerleri belki ilkokuldaki bir öğretmeninize, belki ortaokuldaki bir öğretmeninize bağlayacak hayat hikâyeleriniz vardır. Bizim gözümüzde öğretmenlerimiz topluma yön veren, geleceğe şekil veren kişiler olarak önemli bir yerde bulunuyor. Omuzunuzdaki yükün ağır olduğu konusunda kendinizi olumsuzluğa sevk etmeden, böyle bir fırsatınız varken ve bu kadar önemli bir görevi yerine getirirken, kendi adınıza üzerinize düşeni yaptığınız düşüncesiyle, o iç mutluluğu yaşayabilmelisiniz.


"Devletin Sıcaklığını Hissettirmeye Çalışıyoruz"
Okullarımızda ve eğitim alanında başarıyı sağlamak için her zaman irtibat içinde olmamız gerektiği kanaatindeyim.  Haftada bir de olsa öğretmenlerle aynı havayı teneffüs etmeye çalışıyoruz. Öğrencilerimize devletin dokunulabilir olduğunu, devletin asık suratlı olmadığını girdiğimiz sınıflarda espriyle karışık bir şekilde irtibat sağlayarak, onlara devleti sevdirmeye, devlet kademelerini biraz daha yakın göstermeye çalışıyoruz" diye sözlerine ekledi.

 


İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Okul Müdüründen okulun fiziki durumu hakkında bilgiler de alan Vali Ahmet Hamdi Nayir, tüm eğitim kadrosu ve öğrencilere başarılar dileğinde de bulundu.

04-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-2019

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.