SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Asıl Engel, Sevgisizliktir

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Asıl Engel, Sevgisizliktir

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayımladı.

 

Mesajında esas engelin yüreklerde olduğuna dikkat çeken Durmuş hepimizin birer engelli adayı olduğu gerçeğinden hareketle "Mübarek ramazan ayında birbirimizi eksiğimizle ve fazlamızla sevip hoş görebilmeyi diliyorum" dedi.

 

Durmuş mesajında şu ifadelere yer verdi.

 

Yaratılanı Yaradan'dan Ötürü Sevmenin Kıymetini Bilen Sevgili Çocuklar,

 

Sağlığın her şeyden önemli olduğunu idrak ettiğimiz gibi hepimizin eşit şartlarda doğmadığını veya yaşamadığını da fark etmeliyiz.

 

Bazılarımız kendisinin seçmediği, fiziksel veya zihinsel olarak onları kısıtlayan bir hayatı sürdürmek durumunda olabilirler. Ama unutmamalıyız ki bizi biz yapan kolumuz, gözümüz, kulağımız değil; kalbimizdir. 

 

"Allah sizin ne biçimlerinize ne de bedenlerinize bakar fakat o sizin yüreklerinize bakar." hadis-i şerifinde de vurgulanan, insanın iç güzelliğidir. İnsanlığı, iyi niyeti, yardımseverliği ve empati duygusu bir insanın gerçek değerini ortaya koyar.

 

Söz konusu engeli haiz kişilere acımak yerine onları anlamak, hayatı onlar için kolaylaştırmak ve onları sosyal hayatımızın bir parçası görmek toplumsal vazifemizdir.  Bize yakışan ve dinimizce de öğütlenen, ihtiyacı olana sevgi ve samimiyetle yardım etmektir. Bakın şu hadiste ne güzel anlatılmış:

 

"Âmâya veya yol sorana yol göstermen sadakadır. Güçsüz birine yardım etmen sadakadır. Konuşmakta güçlük çekenin meramını ifade etmen sadakadır."

 

Bilmeliyiz ki esas engel yürektedir. Bunun dışındaki engellerin tümü el birliği ile aşılabilir sevgili çocuklar.

Dünya Engelliler Farkındalık Haftası'nda hepimizin birer engelli adayı olduğu gerçeğinin farkında olarak onların da üreten, sosyal hayatın bütün alanlarında yer alabilen bağımsız bireyler olabilmeleri için gerekli duyarlılığın artmasını sağlamalıyız. Tohum toprağın bağrına, engelli bireyler de topluma emanettir. 

 

Mübarek ramazan ayında birbirimizi, eksiğimizle ve fazlamızla sevip hoş görebilmeyi diliyorum.

Hassasiyetimizin belli bir gün veya hafta ile sınırlı kalmadığı, her hâlimize ve anımıza şükrettiğimiz güzel günlere, hep birlikte, sağlıkla...

10-05-202010-05-202010-05-202010-05-202010-05-202010-05-202010-05-2020

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.