SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi

İlimizde İl Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde yürütülen Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi devam ediyor. Vali Ahmet Hamdi Nayir, Eski Bakan ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü ´nün Sakarya'da bir grup üniversite öğrencisiyle 2012 yılında başlattığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen "Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi" kapsamında düzenlenen "Hikâyemizin Yarım Asırlık Sesi: Mustafa Kutlu" paneline katıldı.
Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi

İlimizde İl Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde yürütülen Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi devam ediyor.

 

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Eski Bakan ve Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü ´nün Sakarya'da bir grup üniversite öğrencisiyle 2012 yılında başlattığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen "Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi" kapsamında düzenlenen "Hikâyemizin Yarım Asırlık Sesi: Mustafa Kutlu" paneline katıldı.


"Yaklaşık 40 İlde Başarıyla Uygulanıyor"
İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Milli Eğitim yetkilileri, öğretmen ile öğrencilerin katıldığı ve Ofis Sanat Merkezinde gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Salih Güvendi, ülkemizin 40'ı aşkın İlinde yürütülmekte olan Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesinin Sakarya'dan başladığını, bu faaliyetler ile öğrencilerimizin nitelikli okuma yapabilmelerinin, yazı ile kendilerini ifade becerilerinin geliştirilmesinin, sosyal ve kültürel yönden gelişimlerine katkı sunulmasının hedeflendiğini, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan, Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş yazarların ve yazar hakkında yazılmış seçkin eserlerin okunarak değerlendirme yazısı yazılmasını, bir konu seçilerek farklı konuşma metinlerinin hazırlanmasını ve bu metinlerin sunularak paylaşılmasını amaçladıklarını belirtti.


"Panelistler Mustafa Kutlu'yu Anlattılar"
Türk Edebiyatının tanınmış yazarlarından Mustafa Kutlu´nun konu edildiği ve hayatının anlatıldığı panelin Moderatörlüğünü SAÜ Sosyoloji Bölümü öğrencisi Tülay Sakarya üstlenirken,  panelistler SAÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Dilek Gök, TES-İŞ Anadolu Lisesi öğrencisi Furkan Kağızman ile Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Azize Çakıcı, Ahmet Yusuf Cengiz ve Fatma Zehra Danışman, birer sunum gerçekleştirdiler.


"Projenin İlk Basamağının Sakarya Olması Önemli"
Panelde eğitimcilerle ile öğrencilere seslenen Vali Ahmet Hamdi Nayir, Anadolu Mektebi Projesinin ülkemizin değişik İllerinde başarıyla uygulanan bir program olduğunu belirterek, "Bu projenin İlimizden başlatılmış olması, ilk adımının Sakarya'mızda atılmış olması bizi sevindiren bir unsurdur.


"Kitap En Güzel Yolculuktur"
Okumak, insanı insan yapan, insanı toplumla birleştiren önemli bir meziyettir. Dinimizin de ilk emridir, ancak buna ne kadar duyarlı olduğumuz ve uyguladığımız ayrı bir panel gerektirir. Eğer bir insan kitap okuyabiliyorsa, hayatının en güzel yolculuğuna çıkmış demektir. Bazen bu yolculuk insanı asırlar ötesine götürür, bazen bu yolculuk geleceğe götürür, bazen bu yolculuk dünyanın ötesine götürerek farklı dünyaları, farklı hayalleri tanımanıza vesile olur. Bu kadar kıymetli bir faaliyetin birlikte icra edilmesinin zevki bir başka olurken, bu işe de daha fazla kıymet katıyordur. Anadolu Mektebinin gayesi de, aynı anda aynı yazarı okuyarak onu daha iyi anlamak ve ortak bir değerlendirme ile kıymetimiz olan o yazar hakkında bir fikir oluşmasını sağlamak, toplumumuzun, gençliğimizin onu en iyi şekilde anlamasına yardımcı olmaktır.


"Moderatörümüz ve Panelistlerimiz Çok Cesurlar"
Burada bir gurur tablosunu görüyoruz, hem moderatörümüz hem de panelistlerimiz okuduklarını başarılı bir şekilde, yetenekli bir şekilde, en cesur şekilde, en akıcı şekilde anlattılar. Bu sunumlar bile bu faaliyetin ne kadar önemli olduğunu, ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor. Bu cesaret kendiliğinden oluşan bir cesaret değildir, mutlaka bir birikimin sonucu ortaya çıkmıştır. Değerli bir yazarımızın eserlerini okudular, anladılar ve kendi biriktirdiklerini, kendi yorumlarını da katarak burada bize aktardılar. Bu gibi programların her zaman devam etmesi gereken bir faaliyet, sürdürülmesi gereken bir faaliyet olmasını istiyoruz. Farklı yazarlarla, farklı düşüncelerle bunun tekrarlanması ve çocuklarımız ile gençlerimizin bunlarla hemhal olmaları,  içli-dışlı olmaları gerektiğini düşünüyoruz.


"Birçok İle Örnek Olan Bir Program"
Sakarya'nın bir ürünü olan bu faaliyetin Türkiye'nin değişik yerlerinde rağbet gördüğünü ve çok güzel uygulandığını biliyoruz. Şube Müdürümüz, gittiği her İldeki katılım oranıyla, oradaki değerlendirmelerle, fotoğraflarla bizleri sürekli haberdar ediyor. İlimizin özellikle okuma programları ile birçok İle örnek olması bizleri memnun ediyor.  Sizlerin desteğiyle bu konuda da geri kalmadığımızı en güzel şekilde ortaya koymuş olduk.


"Herkesi Tebrik Ediyorum"
Bu projeyi başlatanları, bu gibi önemli programlara emek verenleri, İllerinde bu konuyu canlı tutanları tebrik ediyorum. Bize yakışır bir tarzda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de bu konuya sahip çıkmasını, en önemlisi çocuklarımızın, gençlerimizin bu faaliyet içerisinde büyük emek verip, okuyup, değerlendirip burada da kendi fikirlerini sunma cesaretini, sunma yetkinliğini göstermelerini kıymetli buluyorum. İnşallah daha da güzel projeleri hep birlikte başaracağımıza inanıyorum" dedi.


Programın sonunda Vali Ahmet Hamdi Nayir, eğitimciler ile öğrencileri tebrik ederek onlara Sezai Karakoç ve Mustafa Kutlu'nun eserlerinin bulunduğu Kitap Seti Hediye etti.

01-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-201901-11-2019

Resmi Daireler Kampüsü 15 Temmuz Camili Mahallesi Adapazarı / SAKARYA - 264 251 36 14 / 15 / 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.